Karl Dedecius – wspomnienie.

• 27 lutego 2017
  • Możliwość komentowania Karl Dedecius – wspomnienie. została wyłączona

KARL DEDECIUS – WSPOMNIENIE

karl-dedecius 26 lutego 2017 r. minęła 1. rocznica śmierci patrona naszego gimnazjum – Karla Dedeciusa. Nie zapominamy o Profesorze i dlatego w naszej szkole w dn. 20-24 lutego odbyły się konkursy i warsztaty, których celem było przypomnienie sylwetki Patrona oraz zainspirowanie się Jego biografią w swoich działaniach twórczych.

W klasach dwujęzycznych nauczyciele języka niemieckiego przeprowadzili warsztaty tłumaczeniowe. Uczniowie przygotowali ciekawe i oryginalne prace, które stanowiły ilustrację tekstów. Efekty ich działań możemy oglądać w formie wystawy na 2.piętrze. 22 lutego odbył się konkurs wiedzy o życiu oraz działalności Karla Dedeciusa. Reprezentanci każdej klasy mieli 20 minut na rozwiązanie testu. Wszyscy dobrze sobie poradzili, jednak niekwestionowaną zwyciężczynią okazała się Aleksandra Janczak z klasy Ig. Wykazała się ona dużą wiedzą o życiu naszego patrona i dzięki temu uzyskała maksymalną liczbę punktów. 2. miejsce zajął Jan Włodarczyk z IIIc, a 3. – Bartek Telążka z IIIh. W naszej szkole odbył się również konkurs plastyczny ,,Pocztówka dla Karla Dedeciusa”. Jury konkursowe wyłoniło trzech laureatów: 1. miejsce – Weronika Stempnik z IIIg, 2. miejsce – Jakub Śmiechowicz z 2e, a 3. miejsce – Weronika Jóźwiak z IIIh. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo oryginalnych prac, które zasługują na uwagę. Można je obejrzeć na 1. piętrze. Zwieńczeniem wszystkich działań było spotkanie uczniów z panią Martą Skłodowską z Muzeum Miasta Łodzi, autorką wystawy Karl Dedecius. Literatura – Dialog – Europa. Pani Marta Skłodowska opowiedziała o swoich spotkaniach z Karlem Dedeciusem. Pokazała owoc ich wspólnej pracy – tomik tłumaczonych przez Profesora tekstów. Wykład był bogato ilustrowany zdjęciami wykonanymi za zgodą Patrona w Jego domu. Na zakończenie pani Marta wpisała się do kroniki szkolnej, serdecznie dziękując za spotkanie w gimnazjum.