XVII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki

• 4 kwietnia 2017
  • Możliwość komentowania XVII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki została wyłączona

W marcu br. uczniowie oddziału 2b o profilu matematyczno-przyrodniczym uczestniczyli w ścieżce edukacyjnej organizowanej na Wydziale Chemicznym PŁ w ramach XVII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. „Z chemią zmieniamy świat” – tak brzmiał temat przewodni tegorocznych warsztatów.

Podczas zajęć uczniowie poznali naturalne składniki stosowane w kosmetyce oraz metody wykorzystywane do ich wyodrębniania z surowców naturalnych. Mieli możliwość określić stopień czystości aspiryny oraz wytworzyć tabletkę substancji leczącej. Poznali zjawisko fluorescencji, fosforescencji oraz barwniki fluorescencyjne i sposoby ich wykorzystania. Na stanowisku tym, względu na efekty wizualne panowało okresowe zaciemnienie. Dowiedzieli się czym są polimery biodegradowalne i jakie są ich zalety. Poznali sposób wytwarzania pianki poliuretanowej. Zapoznali się z tajnikami chemii sądowej – wykrywanie krwi, identyfikacja zabezpieczeń na banknotach, paszportach, biletach, banderolach akcyzowych itp. oraz mogli samodzielnie dokonać badań daktyloskopijnych palców i dłoni.

Wychowawca klasy 2b i organizator wyjścia: mgr inż. Dorota Dzierżawska-Klimkiewicz

Kategorie: Uczniowie